HISTORIA

Pierwsza katolicka świątynia została wybudowana w Płotach w 1277 roku w czasie lokacji miasta na prawie lubeckim i mieściła się na miejskim rynku. Ze względu na zły stan techniczny budowla została rozebrana w 1904 roku. Wówczas luterańscy mieszkańcy Płotów dysponowali już nowym kościołem znajdującym się na nowym miejscu. Jego budowa rozpoczęła się w dniu 17 marca 1902 roku poprzez symboliczne włożenie łopaty w ziemię przez pastora Wetzela i położenie kamienia węgielnego w dniu 8 czerwca tego samego roku. Środki finansowe na budowę pochodziły od zmarłego w 1895 roku fundatora świątyni - hrabiego Karla von der Osten, który w testamencie zapisał w tym celu 120 tysięcy marek. Część ziemi na budowę ofiarował właściciel pałacu w Płotach Karl von Bismarck. Prace budowlane były prowadzone w szybkim tempie, przy wielkim zaangażowaniu parafian, którzy przyczynili się do wyposażenia kościoła. Poświęcony został  w listopadzie 1903 roku.

W roku 1945, po zakończeniu działań wojennych miasto Płoty znalazło się na terenie Polski. 2 października tegoż roku do parafii Płoty udaje się ks. Feliks Kwilas z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. W pierwszą niedzielę tego miesiąca odprawiona zostaje w Płotach pierwsza po wojnie Msza w obrządku rzymskokatolickim.

Do dzisiejszego dnia w parafii posługują księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Od 1954 roku pełniły w parafii posługę Siostry Benedyktynki, a od 1981 w parafii pracują Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.

DUSZPATERZE

SIOSTRY